Tõustandard
FCI tõustandardi mitteametlik tõlge
FCI-i nr 345
Tõuks tunnistatud 08.06.2001
Nimetus: Jack Russell'i terjer
Päritolumaa: Inglismaaa
Aretajamaa: Austraalia
Kasutus: Väga hea tööterjer, kes on võimeline töötama urgudes. Samas eriti sobiv tõug kodulemmikuks.
Üldmulje: väikest kasvu, väike ja põhivärvuselt valge koer, kellel lubatud pruunid või tricolor märgistused. Karvatüübilt kas sile, poolkarm või täiskarm. Ilme peab olema tähelepanelik ja ergas.
Tähtsaid mõõte: Koera ideaalkõrgus 25-30cm. Keha peab olema pikem kui koera kõrgus, rinna sügavus sama sügav kui küünarnukist varvasteni jala pikkus. Küünarliigeste tagant mõõtes soovitav rinnaku ümbermõõt 40-43 cm
Iseloomult on JR terjer eriti vilgas ja energiline. Ta peab olema enesekindel, avatud või veidi umbusklik. Talle on lubatud terjerlik temperament. Argus ja agressiivsus on eriti halvad iseloomuvead. JR terjer peab olema töötades visa, koostööaldis, väsimatu ja isemõtlev. Tõul on tugev jahiinstinkt. Oma energilisuse ja vilkuse tõttu ei sobi koer igasse perre. Probleeme võib tekitada koera tohutu liikumisvajadus ja aktiivsus. Kui need jäävad rahuldamata siis koerast võib üsna kergesti saada “Tõeline Põrguline”, kes lõhub kodu ning allub raskelt käsklustele. See tõug sobib hästi erinevate dressuuride harrastamiseks nagu näiteks agility, sõnakuulelikkus, kuulekuskoolitus jne. Oma väikesest kasvust hoolimata ei ole ta mingi padjakoer vaid koer aktiivsetele inimestele!
Pea: Tasane, märgatava kuid ilma järsu üleminekuta ja mõõdukalt lai, kitsenedes pikkamööda nina suunas. Ninaselja pikkus on veidi lühem kui otsmiku pikkus. Ninapeegel ja lauservad peavad olema mustad. Lõuad tugevad ja põsed lihaselised.
Silmad: Mandlikujulised ja tumedad, vaade ergas ja intelligentne.
Kõrvad: „V” kujulised piki pead langevad ning hästi liikuvad.
Suu: Normaalne käärhambumus, suhteliselt suured hambad. Huuled tihedalt liibuvad ja pigmenteerunud.
Kael: Lihaseline, selgelt eralduv, pea hoiak rühikas.
Rindkere: Madal kuid mitte tünjas, külgedelt veidi lame. Piisavalt sügav, kuid maast u. poolel kõrgusel kogu koera kõrgusest. Ümbermõõdult kahe käega haaratav.Rinnaku tipp on küünarliigestest tunduvalt tagapool. e. „sabapool”.
Selg: Suhteliselt pikk, sirge ja lihaseline. Sabajuurest turjani veidi pikem kui koera kõrgus.
Lanne: Lühike, tugev ja lihaseline.
Saba: Kõrge asetusega, liikudes peab kandma „uljalt”, puhkeasendis võib olla sorgus.
Esijalad: Nii eest- kui ka küljelt vaadatuna sirged, küünarliigestest varvasteni. Nurgad piisavad, nii et jalad paiknevad rindkere all, õlalihased tugevad kuid mitte massiivsed. Varbad otse, ümarad nn. „kassikäpp”.
Tagajalad: Tugevad, lihaselised ja tasakaalus õlalihastega. Tagant vaadates on asetus sirge ja paralleelne. Põlved heade nurkadega, kintsud suht madalal. Varbad sama mis esijalgadel.
Liikumine vaba, sujuv ning sirge.
Karvastik: Karvkate peab olema tihe ja ilmastikukindel. Lubatud on kolme karvatüüpi- sile, poolkarm ja täiskarm. Värvus põhiliselt valge ( mitte vähem kui 51%). Lubatud on kas pruunid, mustad või tricolour märgistused. Pruunil värvusel on väga erinevaid toone- tumepruunist pähklini. On ka must-valgeid koeri, kuid väga harva. Põhiliselt asub „värv” pea piirkonnas ja sabajuurel, kui laike võib olla ka kehal. Lubatud on ka väikesed „täpid”, kui need ei muuda koera värvust määrdunuks. Lubatud on ka täiesti valged koerad, kui nina ja laugude pigment on must. Karvasematel koertel tuleb karva hooldada, kuid mitte trimmida.
Kõrgus ja kaal: Ideaalkõrgus on 25-30 cm, kaaluga on nii, et iga 5 cm kohta loetakse 1 kg. Seega u. 25 cm koer peaks kaaluma ligikaudu 5 kg ja 30 cm koer vastavalt 6 kg.
Vead: Kõrvalekaldumine kõigest eelpoolmainitust. Eriti rasketeks vigadeks loetakse argust või agressiivsust, terjeri iseloomu puudumist. Mõne kehaosa erilist esiletõusu, värviviga, valehambumust.
Isastel koertel peavad laskunud olema mõlemad munandid.