Abiks kutsikavõtjale

Olles jõudnud veendumusele, et jack russell`i terjer  (JRT) on just see koer, kes sinule ja sinu perele see ainuõige sõber olla võiks, on järgmiseks sammuks selle päris oma koera leidmine. Eestis ei sünni veel JRTsid  palju, kuid tõelised huvilised leiavad kindlasti väikse ootamise järel ka selle oma kutsika. 

Eestis on kõige kindlam omale korrektse tõutunnistuse ja aretusnõuetele vastavast paaritusest sündinud kutsikas leida läbi Eesti jack russell`i terjerite Tõuühingu (EJRTÜ).  Tõuühingu kodulehel on rubriik „Kutsikad“, kus leidub nii saada olevate kui planeeritud kutsikate lehekülgedel võimalikke alternatiive. Aga kuna nagu eelpool mainitud – JRT kutsikaid ei sünni Eestis palju – siis võib juhtuda, et kõikide sündivate pesakondade kuulutused ei jõuagi ühingu kodulehele.  Seetõttu on kõige õigem EJRTÜ kodulehel rubriigis Aretus - Kasvatajad tutvuda Eestis JRTsid kasvatavate kennelitega ning pöörduda nende poole sooviga omale kutsikas soetada. Lisaks kodulehtedele on võimalik kasvatajate ja koerte endiga tutvuda EJRTÜ korraldatud üritustel – kindlasti on otsekontaktid nii seda tõugu omavate inimeste kui aktiivsete koerte endiga vajalikud ning aitavad veenduda, et valitud on just endale sobiv koeratõug!

Kui Eestis ei leidu aga sobivat kutsikat, siis võib ringi vaadata ka lähiriikides. Soomes on väga tubli JRT tõuühing, kus koertele on sama moodi nagu Eestiski, kinnitatud aretusreeglid. Läbi Soome JRT tõuühingu kodulehe leiab kindlasti korrektsete tõupaberitega kutsikamüügi kuulutused: http://jackrussellinterrieri.fi/

Ka Lätist ja Leedust on Eestisse palju JRT kutsikaid toodud. Kahjuks nendes riikides JRT tõuühingud ei ole nii aktiivsed ja seal puuduvad nii eraldi aretusnõuded kui tõuühingute kodulehed. Seetõttu on väga oluline, et JRTd ostes veenduda müüdava kutsika tõutunnistuse õigsuses – tihti müüakse heausksetele ostjatele koerad kas ainult EU passiga (tõend vaktsineerimiste kohta) või mõne alternatiivklubi tõutunnistusega (IKU, UCI jms.). Tõutunnistusest ja selle kohta levivatest müütidest saab lugeda SIIT

Kokkuvõtteks peab siis kutsikat soetades veenduma esmalt, et kutsikas saab kaasa FCI märgistust kandva tõutunnistuse. Kutsikat ostes peab kasvataja kindlasti sõlmima ostjaga ostu-müügi lepingu ning hea tava kohaselt saab kutsikas kaasa ka esmased vajalikud asjad (toidu) ning kutsika hooldusjuhendi.  Kui kutsikat ostes tekib kahtlus, kas tegemist on ikka korrektsete tõupaberitega koeraga, võib julgelt pöörduda EJRTÜ poole kinnituse saamiseks.